Փետրվարի 22-ին ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի եւ Ֆրիդրիխ Նաուման հիմնադրամի Հարավային Կովկասի գրասենյակի ղեկավար Պիտեր Անդրեաս Բոխմանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել հերթական աշխատանքային հանդիպումը: Կողմերը մտքեր են փոխանակել երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարների, ինչպես նաեւ տեսակետներ հնչեցրել հետհեղափոխական Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումների շուրջ:
Պիտեր Անդրեաս Բոխմանը շնորհավորել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը «Եվրոպայի ազատականների եւ ժողովրդավարների դաշինք» կուսակցությանն (ALDE) անդամակցելու առիթով: Նրա դիտարկմամբ՝ այն հնարավորություն կընձեռի կուսակցությանը հզորացնելու սեփական ներուժը թե՛ ներքին եւ թե՛ արտաքին քաղաքական դաշտում:
Երկկողմ համագործակցության շրջանակում կողմերը կարեւորել են երիտասարդների՝ քաղաքացիական կրթության խթանմանն ուղղված քայլերը: Այս տեսանկյունից Պիտեր Անդրեաս Բոխմանը Ֆրիդրիխ Նաուման հիմնադրամի Հարավային Կովկասի գրասենյակի անունից պատրաստակամություն է հայտնել «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության Լիբերալ քաղաքականության դպրոցին աջակցություն ցուցաբերելու հարցում՝ հաստատելով արդեն իսկ նախանշված ճանապարհային քարտեզը: Կողմերը քննարկել են նաեւ համատեղ ջանքերով կրթական փոխանակման ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտության հարցը, որը նպատակաուղղված կլինի խորհրդարանական աշխատանքը որակապես նոր հարթության վրա դնելուն:
Անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին՝ կողմերը շեշտադրել են խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի միջեւ համագործակցության մշակույթի ձեւավորման անհրաժեշտությունը, որը հիմք կծառայի համազգային օրակարգի ձեւավորման համար:

22 февраля состоялась очередная рабочая встреча руководителя фракции “Просвещенная Армения ” Э.Марукяна с руководителем офиса Южного Кавказа фонда Фридриха Наумана Питером Андреасом Бохманом. Стороны обменялись мнениями о перспективах развития двустороннего сотрудничества, а также по внутриполитическим развитиям постреволюционной Армении.
Питер Андреас Бохман поздравил партию “Просвещенная Армения с членством в партии "Альянс либералов и демократов за Европу" (ALDE), дающее возможность усилить потенциал собственной партии как во внутри-, так и внешнеполитическом поле.
В рамках двустороннего сотрудничества стороны подчеркнули важность шагов по гражданскому образованию молодежи. С этой точки зрения г-н Бохман от имени офиса Южного Кавказа фонда Фридриха Наумана выразил готовность содействовать Школе либеральной политики партии “Просвещенная Армения ”, подтвердив уже намеченную дорожную карту. Стороны обсудили также необходимость реализации совместными усилиями образовательных обменных программ, нацеленных на выведение парламентской работы на качественно новый уровень.
Коснувшись внутриполитических развитий, стороны особо отметили необходимость формирования культуры сотрудничества между парламентскими и внепарламентскими силами, способной стать базой для разработки общенациональной повестки.